באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר?
באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר? שם הכותב: מלניק פסנתרים
תאריך פרסום: 11/03/18
באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר?

באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר?

מספרים על מוצרט שלמד לנגן עוד לפני שהתחיל ללכת. גם אם הפרט הזה בסיפור חייו אינו מדויק לחלוטין, ברור לנו שבגיל שלוש שנים הוא כבר ניגן באופן שוטף על צ'מבלו, וכשהיה אמדאוס הצעיר בן 5 כבר היה אביו עורך עמו מופעי ראווה ברחבי אירופה, בהם ילד הפלא ניגן סונטות מורכבות בווירטואוזיות, כאשר מטפחת מכסה את עיניו.

מוצרט היה רק אחד. היום מסכימים רוב המומחים שגיל שש הוא הגיל המתאים להתחיל לנגן בפסנתר. מדובר בגיל מוקדם ביחס לרוב כלי הנגינה. היתרון של הפסנתר שהוא אינו דורש יכולות פיזיולוגיות שעדיין לא התפתחו אצל ילדים צעירים, כמו ריאות מפותחות הדרושות למי שמתחיל ללמוד לנגן על כלי נשיפה כמו חצוצרה או סקסופון. כל מה שצריך בשביל שגם ילד קטן ינגן על הפסנתר זה לכוונן את הכיסא לגובה המתאים. וזהו. עובדה זו הופכת את הפסנתר לכלי אידיאלי עבור ילד צעיר שרוצה להתחיל את צעדיו הראשונים בעולם המוזיקה.  

מבחינה פיזיולוגית, גם ילד בן ארבע מסוגל לנגן בפסנתר. אולם, על פי רוב אינו בשל דיו לקריאת תווים. בסופו של דבר השאלה אם ומתי להתחיל ללמוד לנגן בפסנתר, או בכל כלי נגינה אחר, היא שאלה אינדיבידואלית, כל ילד לפי ההתפתחות הרגשית שלו.

 

באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר?
באיזה גיל כדאי להתחיל לנגן בפסנתר?

 

אולי גם בילד שלכם מסתתר מוצרט צעיר?

שאלה נוספת שהורים רבים שואלים את עצמם, היא איך נדע שזה מתאים לו? האם הוא מוכשר? האם מסתתר בתוכו ניצוץ מוזיקלי אמיתי? איך אפשר לברר?

לא תמיד פשוט לזהות כשרון מוזיקלי אצל ילד לפני שהתחיל ללמוד לנגן, אבל יש כמה סימנים מקדימים שעשויים לתת לכם אינדיקציה. אז אם אתם חושבים שהילד שלכם הגיע לגיל שאפשר להתחיל, חפשו אצלו את הסימנים המתרימים הבאים:

  • האם הוא אוהב מוזיקה?

כן, זה מתחיל בדבר הבסיסי הזה – אהבה למוזיקה. האם הוא מרבה לשיר או לרקוד כשיש מוזיקה בסביבה? האם הוא מגלה עניין אקטיבי ושואל בנושא? האם הרצון לנגן נובע ממנו? אם התשובה חיובית, זו בהחלט אינדיקציה לא רעה.

  • האם יש לו קואורדינציה טובה?

קואורדינציה היא תכונה חשובה לנגני פסנתר. לכן, ילדים בעלי יכולות ספורטיביות הדורשות איזון ודיוק כמו התעמלות, ואפילו ילדים שמצטיינים במשחקי מחשב עשויים להתגלות בעלי כשרון לנגן בפסנתר. אמנם קואורדינציה היא מיומנות נרכשת אך ילד שניחן בה מראש ייהנה מכניסה יותר חלקה לעולם המוזיקה.

  • האם הוא שר בלי לזייף?

נשמע כמו מבחן טיפשי אבל אנשים בעלי שמיעה מוזיקלית לא נוטים לזייף. שמיעה מוזיקלית היא תכונה קריטית לנגנים טובים באמת ואת קיומה או העדרה של התכונה המולדת הזו, ניתן לבדוק באמצעות מבחן השירה הפשוט.

  • האם יש לו חוש קצב?

הביטו בו כשהוא רוקד ומתנענע, נסו לראות איך הוא מגיב למוזיקה ואם הוא שומר על הקצב ושולט בו. חוש קצב הוא נדבך נוסף בסט התכונות שעושות אדם לבעל 'כשרון מוזיקלי'.

אחרי כל זה נציין שבמרבית הקונסרבטוריונים, יש חוגי "טרום כלי", בהם ילדים יכולים להתנסות ואף להשאיל כלי נגינה. חוויה שעשויה לחדד מאוד את התשובה לשאלות: האם הוא בשל ללמוד נגינה והאם הוא ניחן בכישרון טבעי?

יחד עם זאת, גם אם אתם אוטוטו מסיימים את החטיבה או התיכון, או בכלל סבים לנכדים, אף פעם לא מאוחר. אפשר להתחיל לימוד פסנתר בכל תקופה בחיים, והוא יעשיר את חייכם במגוון דרכים.

חיפוש מאמרים

מאמרים מומלצים
מהיכן מגיעים פסנתרים יד שנייה
מלניק פסנתרים 12.02.20
פסנתרים יד שנייה מגיעים בייבוא ישיר מאירופה ומיפן.  פסנתרים
פסנתרים יד שנייה
באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר?
מלניק פסנתרים 11.03.18
באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר? מספרים על מוצרט שלמד לנגן
באיזה גיל אפשר להתחיל לנגן בפסנתר?
המוזיקה והמוח
מלניק פסנתרים 11.02.18
המוזיקה והמוח ב-1993 פירסם חוקר באוניברסיטה בקליפורניה מחקר
המוזיקה והמוח
סוגי פסנתרים
מלניק פסנתרים 02.01.18
סוגי פסנתרים מאז הופיע על במת ההיסטוריה, בראשית המאה השבעה-ע
פסנתר למכירה – על מה לשים דגש בהליך הבחירה?
tomer melnik 28.02.22
אם אתם תרים אחר פסנתר למכירה, באפשרותכם לבחור בין פסנתר חדש
פסנתר יד שניה – מהיכן כדאי לקנות?
tomer melnik 28.02.22
אם אתם מעוניינים לקנות פסנתר יד  שניה, יש לכם 2 אפשרויות עיק
פסנתר למכירה – הדרך לפסנתר הנכון
tomer melnik 28.02.22
יש לא מעט סיבות בגינן יכול לעלות הצורך בחיפוש אחר פסנתר למכי
פסנתר יד שניה – חשיבותה של בחירה נכונה
tomer melnik 28.02.22
אם החלטתם ללמוד פסנתר או שאתם מעוניינים שאחד מהילדים שלכם ית